Späť

Karambit - Časté otázky

Pridané: 1.2.2017 19:23:54 Počet zobrazení: 4263

01 Február 2017

Čo je karambit?
Karambit 
je malý, ľahko nositeľný vicúčelový nôž pochádzajúci z Juhovýchodnej Ázie vyznačujúci sa zahnutou čepeľou, ergonomickou rukoväťou a spravidla dvomi bezpečnostnými krúžkami. Je navrhnutý pre zabezpečenie bezpečenosti jeho používateľa v každej situácii, prostredí alebo podmienkach, s precíznosťou v jeho použití pri maximálnej funkčnosti. Podľa indonézskej legendy a tradícií dizajn pochádza z tvaru tigrieho pazúra. Čepeľ unikátneho tvaru je určená na krájanie, sekanie, rezanie,páranie a hákovanie.

 

Odkiaľ karambit pochádza?
Moderný karambit má svoje korene v Juhovýchodnej Ázii, presnejšie Indonézii a na Filipínach. Nože typu karambit sa prvýkrát objavili v 11. storočí v starovekej Indonézii a rýchlo sa rozšírili po celej Juhovýchodnej Ázii prostredníctvom rozkvitajúceho obchodu. Nože typu karambit si našli cestu na iné kontinenty na začiatku 20. storočia prostredníctvom nadšencov Filipínskych a Indonézskych bojových umení. V súčastnosti sériovo resp. na zákazku vyrábané karambity nožno nájsť takmer v každom kúte sveta.

 

Na čo sú nože typu karambit prednostne určené?
Oba typy tak Filipínsky ako aj Indonézsky karambit boli po stáročia určené ako nože dennej potreby na bežné použitie, využitie noža na účely sebeobrany jeho užitkovú hodnotu ešte zdvojnásobilo. Práve vďaka svojmu dizajnu-(zahnutá čepeľ a bezpečnostný krúžok) sú karambity schopné ponúknuť oveľa viac výhod ako bežné typy nožov. Sú naozaj multifunkčné a môžu byť použité pri poľovníctve, rybárstve, drobných prácach okolo domu, farmárčení a ďalších rôznych aktivitách. Akákoľvek úloha, ktorá si vyžaduje presnosť, efektivitu a kladie vysoké nároky na bezpečnosť používateľa môže byť zrealizovaná s použitím karambitu.Hoci karambity sú často spájané s bojovým umením Pencak Silat, a sú známe prednosťami v bojovom použití, nejedná sa len o bojové nože a nože určené na sebeobranu. Nože, ktoré prešli súčastnými testami vykazujú vysokú spoľahlivosť a vhodnosť pre najrôznejšie použitie mimo komunity bojových umení-sú vhodné pre všetkých, ktorí hľadajú dynamický nôž na každodenné nosenie

 

Prečo sú karambity tvarované tak doširoka?
Tvar karambitu je často hlavným lákadlom nových používateľov, ale tvar karambitu je striktne vymedzený funkčnosťou nie vyslovene prevedenou formou. Karambit je navrhnutý pre zabezpečenie maximálnej bezpečnosti jeho používateľa v rôznych prostrediach (pod vodou, v zľadovatelom prostredí, pri lezení a pod.),samozrejmosťou je jeho precíznosť a stabilita pri využití v neobvyklých uhloch, použití v stiesnených priestoroch a pod.Zakrivená čepeľ karambitu zaručuje jeho dosah v miestach, o ktorých môžu nože s priamou čepeľou naozaj len snívať. Dizajn tiež zaručuje pohyb noža viacerými smermi súčasne pri jedinom pohybe ruky jeho používateľa

 

Prečo majú nože typu karambit krúžok?
Bezpečnostný krúžok nožov karambit zabezpečuje jeho majiteľovi bezpečnostný úchop a dokonalé uchytenie. Najdôležitejšie je zabrániť vyšmyknutiu noža z ruky užívateľa pri jeho bežnom použití. Krúžok tiež umožňuje rýchle tasenie noža, zabezpečuje optimálny úchyt používateľom bez toho, aby bolo nutné skĺznuť očami na rukoväť a stratiť očný kontakt s okolím.

 

Musia mať nože typu karambit krúžok?
Vyslovene nie, aj keď bezpečnostný krúžok je pre mnoho používateľov tohoto noža neodmysliteľný a neoceniteľný komponent. Z hľadiska všeobecnej špecifikácie noža z Juhovýchodnej Ázie je jeho základom zahnutá čepeľ prednostne určená na sekanie, rezanie, páranie, hákovanie a odrážanie útoku.Avšak povedzme si otvorene je veľmi ťažké plnohodnotne využívať všetky výhody noža karambit bez bezpečnostného krúžku a moderné nože tohoto typu majú takmer vždy tento typ krúžku.

 

Aké výhody karambit ponúka?
Karambit svojím dizajnom garantuje pevné uchytenie a maximálnu bezpečnosť používateľa v najrôznejších púodmienkach a situáciách. Či už sa jedná o zľadovateľý terén, prašné prostredie, nôž bol použitý hore nohami, pod vodou, jeho používateľ si môže byť bez pochyby istý , že mu nôž nevykĺzne z ruky, že si s ním nespôsobí neočakávané zranenie, že nôž mu útočník nevyrazí z ruky, resp. neotočí proti nemu počas zápasu resp. pri jeho páde. 

Žiadny iný nôž na svete neponúka podobné bezpečnostné charakteristiky a multifunkčné využitie v najrôznejších spektrách ľudskej činnosti od rutinných úloh cez použitie v záhrade, pri kempovaní, pri love, rybárčení, turistike, stavebných prácach, drobných prácach okolo domu, pre dosiahnutie maximálneho efektu pri čo najmenšom možnom vynaloženom úsilí.

Pri sebeobrane a v bojových situáciách umožňuje nôž svojím unikátnym dizajnom zmenu dosahovanej bojovej zóny a dosahu bez nutného pohybu tela užívateľa, umožňuje odraziť útok a zároveň zaútočiť pri tom istom pohybe, dokáže zabezpečiť viacnásobné bojové výpady prostredníctvom jedného pohybu ruky. Jeho pohyb v bojových situáciách je ťažko predvidateľný. Bezpečnostný krúžok zároveň umožňuje rýchle tasenie a bráni vyhodeniu noža z ruky protivníkom.

 

Kto by mal zvážiť kúpu a nosenie karambitu?
Ktokoľvek, kto očakáva a hľadá viacúčelový nôž, obzvlášť poľovníci, rybári, turisti, horolezci, jaskyniari, ozbrojené zložky, záchranári, nadšenci bojových umení a pod. Ďalšou skupinou, ktorá určite ocení výhody noža sú-domáci majstri, stavbári, stolári, inštalatéri a pod. Karambit ponúka mnohé výhody nielen v stiesnených priestoroch, ale zabezpečuje stabilitu a bezpečnosť pri použití v neprirodzených uhloch , v ťažkých a život ohrozujúcich situáciách, ktoré si vyžadujú rýchle, precízne a bezpečné uchytenie a univerzálny nástroj. V neposlednom rade je karambit efektívnym nástrojom sebaobrany. Vlastníctvo a nosenie karambitu znamená nutnosť nosenia jedného multifunkčného nástroja namiesto desiatok ďalších, ktoré nám môžu byť za potreby v špecifických situáciách.

Ako sa odporúča nosiť karambit?
Existuje veľa spôsobov, ako je možné tento nôž nosiť a každý si určite nájde jemu najvhodnejší a vyhovujúci spôsob. Najpopulárnejšie sú:

  • Zavesený okolo krku na roztrhnuteľnej šnúrke
  • Na opasku v predu,alebo na boku
  • Vo vrecku
  • V podpažnom púzdre

Vo všeobecnosti spôsob nosenia je vo veľkej miere závislý od očakávaného spôsobu použitia, od skutočnosti kto nôž nosí, ako rýchlo k nemu potrebujete mať prístup a akú mieru komfortu pri nosení požadujete.

Existujú rôzne typy karambitov?
Určite. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že karambity moderného typu existujú v dvoch variantoch-s pevnou a sklopnou čepeľou. Samozrejme existujú sériovo vyrábané karambity  resp. karambity vyrábané na zákazku v limitovaných sériách. Tieto sú samozrejme dizajnované na zákazku špecifickým nožiarom. Funknčné karambity sú osadené čepeľou ostrou ako britva, tréningové karambity pre použitie pri tréningoch sebeobrany, bojových umení a pod. sú osadené čepeľou bez ostrých hrán.

Pre zaujímavosť možno uviesť-karambity pre ozbrojené a špeciálne zložky sú dizajnované s  výstupkom pre pôsobenie na nervové body protivníka na bezpečnostnom krúžku, pri záchranných zložkách je kladený obzvlášť vysoký dôraz na použitú čepeľ v súvislosti s nutnosťou rezania obväzov, oblečenia a pod.

 

Ktorý typ karambitu je najlepší?
Najlepším typom karambitu pre Vás je ten,ktorý čo v najväčšej miere reflektuje na Vašs potreby pri použití noža. Každý používateľ a každá situácia môže byť iná. Vo všeobecnosti –karambity s pevnou čepeľou ponúkajú extrémnu silu a spoľhlivosť kvôli minimu pohyblivých častí, ale môže byť problém s ich nosením a skladnosťou. Sklopné karambity sa blížia skôr k obrazu klasického západného vreckového nožíka,ale nemusia v plnom rozsahu zabezpečiť požadovanú bezpečnosť,alebo nemusia byť vhodné pre niektoré špecifické aplikácie. Zlatým pravidlom ostáva-čím viac funkčnosti a využiteľnosti požadujete, tým skôr sa orientujte na klasický dizajn karambitu-pevná čepeľ, bezpečnostný krúžok, ostro zahnuté ostrie.Určite ale neexistuje univerzálna odpoveď na otázku,ktorý karambit je najlepší-pre jej zdopovedanie si každý z nás musí v prvom rade zodpovedať na otázku-aký je účel môjho použitia karambitu a potom sa venovať otázkam ohľadne typu, dizajnu a variantu.

 

Je karambit bojovým nožom?
Karambit je multifunkčný nôž na najrôznejšie použitie.Hoci jeho črty,dizajn a vlastnosti ho predurčujú byť vynikajúcim bojovým nožom, čo sa osvedčilo v mnohých nasadeniach pri taktických operáciách, karambit vo svojej histórii nespočetne veľa krát dokázal,že sa v prvom rade jedná o nástroj. Karambit vo všeobecnosti nebol navrhnutý a skonštrovaný ako bojový nôž a hoci existujú aj tieto jeho varianty, v rpvom rade ostáva nožom na denné nosenie a široké použitie.

 

Nie som nadšenec bojových umení. Som poľovník, rybár, horolezec, turista Je pre mňa karambit vhodný ako univerzálny nôž?
Určite. Karambit bol originálne vyvinutý ako nástroj na pole a pre farmárov. Môže byť použitý na vyvrhovanie, čistenie, dranie, rezanie lán, v situáciách prežitia v prírode a na rôzne iné účely. Obzvlášť pre používateľov, ktorí sa môžu potenciálne ocitnúť v situácách kde je je nutná absolútna, stabilita čepele, bezpečnostné uchopenie a ochrana používateľa ako sú napr. (horolezci, jaskyniari, turisti) sa môže stať neoceniteľným pomocníkom. Podobne ako iné pracovné nože, karambit ostane pevne vo Vašich rukách aj v prípade otvorenej dlane, viazania uzlov, nesenia pušky, lampáša a pod.

 

Môžem použiť karambit ako nôž na denné nosenie? 
Áno, od 11. storočia po dnes sa preukázal karambit ako perfektný nástroj na denné použitie, spĺňajúci všetky náročné požiadavky a situácie, v ktorých sa môžete ocitnúť. Či už chcete využívať karambit na prácu, okolo domácnosti,poľovníctvo, rybárstvo, rekreáciu, sebeobranu, bojové umenia a pod. vždy potvrdí zže sa jedná o univerzálnu voľbu multifunkčného nástroja na denné použitie.

 

Existujú špeciálne typy karambitov pre začiatočníkov?
Karambit s pevnou čepeľou je všeobecne najlepší pre začiatočníkov, pretože ponúka najväčšiu spoľahlivosť a najširšie spektrum využitia.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.