Späť

Karambit - Testovaný v boji

Pridané: 1.2.2017 19:24:32 Počet zobrazení: 2204

01 Február 2017

Karambit- testovaný v boji, odobrený expertmi na prežitie v divočine

Existuje naozaj málo zbraní, nožov alebo obranných nástrojov schopných spôsobiť masívne poškodenie s takou ľahkosťou ako práve karambit, pričom si dokážu napriek smrtiacemu efektu  prirodzene udržať svoj šarm, krásu a gracióznosť. Pre zručného používateľa karambitu je schopnosť nenáročného manévrovania do najrôznejších pozícií (ktoré sa môžu v boji bežne vyskytnúť), bez strachu z vypadnutia noža počas výpadov, naozaj neoceniteľná. Pokým čepeľ samotná odviedla neoceniteľné služby v dávnej minulosti ako nástroj na domáce práce a úspech karambitu možno prirovnať k úspešnosti a rozšíreniu „ skladacích švajčiarskych armádnych nožov“ v modernej ére, výhody dizajnu a reflektovanie požiadaviek súčasnosti  a nových výziev preukázal karambit vo vojnou poznačených dedinách Indonézie a Filipín počas nespočetných bojových nasadení.

Z istého hľadiska možno konštatovať, že nože karambit sú vzájomne prepojené s Pencak Silat (označované aj Pentjak Silat), domorodým bojovým umením z Indonézie. Karambit býva označovaný ako tradičná zbraň spojená práve s bojovým umením silat resp. bojovými umeniami Juhovýchodnej Ázie a filipínskym kali. Je ťažké jednoznačne posúdiť či práve tieto bojové umenia ovplyvnili dizajn noža karambit resp. to bol práve karambit, ktorý svojimi bojovými prednosťami ovplyvnil vývoj Pencak Silat. Bez ohľadu na skutočnosť či obrazne povedané bolo skôr vajce alebo sliepka, karambit je dobre známy ako obávaný impozantný nástroj deštrukcie, ktorý pri použití skúseným pesilatom (majstrom umenia silat) neostane svojej povesti nič dlžný. Za majstrov v používaní karambitu možno považovať nadšencov bojových umení: Indonézsky Pencak Silat, Filipínske Kali, Arnis, Eskrima, Malajzijský Bersilat, Brunejské bojové umenia a Kuntao. Ťažko možno nájsť skúseného používateľa karambitu, ktorý zároveň nebude ovládať a praktizovať Indonézske, Filipínske alebo iné podobné bojové umenie z Juhovýchodnej Ázie.

Presná výslovnosť “karambit”  môže na základe regionálneho pôvodu a medzi rôznymi bojovými umeniami variovať, ale oba výrazy“karambit” a “kerambit” sú plne akceptované a správne .Označenie noža býva často skomolené ako “korambit,” “kerambet,” “karambite,” “carambit,” “krambit” alebo s inou kombináciou spoluhlások, ale bez ohľadu na hláskovanie  správna výslovnosť je vždy”kah-RAHM-bit.” Na Filipínach a medzi priaznivcami filipínskych bojových umení ako sú (kali, eskrima, arnis), je karambit známy ako “lihok” alebo “sanggot.” Jedna vec ohľadom noža karambit,ale platí určite-bez ohľadu na to ako ho budete volať a označovať karambit je neporovnateľný nástroj, ktorý preukázal bojovú statočnosť, osvečené taktické výhody vyplývajúce z jeho dizajnu a bojovú obratnosť potvrdenú v dlhom časovom horizonte.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti